Opublikowano: 5 lutego 2021
Polisa posagowa ma za zadanie zapewniać ochronę i umożliwiać gromadzenie kapitału. Sprawdź, jak działa i jakie oferuje korzyści.
Polisa posagowa ma za zadanie zapewniać ochronę i umożliwiać gromadzenie kapitału. Sprawdź, jak działa i jakie oferuje korzyści.
Czym jest polisa posagowa?
Zaczniemy od wyjaśnienia tego pojęcie, ponieważ to rodzaj ubezpieczenia na życie mieszanego. Pozwala zrealizować dwa cele. Jednym jest zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej w razie śmierci lub innych zdarzeń ujętych przez daną polisę, takich jak trwały uszczerbek na zdrowiu, zachorowanie lub wypadek. Drugim jest odłożenie znacznej sumy pieniędzy, która ułatwi naszemu dziecku usamodzielnienie się.
Jak działa polisa posagowa?
W momencie dożycia do ustalonego wieku, nie wcześniej niż 18 lat, ubezpieczyciel wypłaci współubezpieczonej pociesze całość zebranych środków. W razie wcześniejszej śmierci rodzica możliwe jest wypłacanie świadczenia w postaci renty. Do wyboru jest wariant, w którym wpłacamy całą kwotę lub odkładamy ją stopniowo, bądź inwestycyjny. Z drugim wiąże się większe ryzyko, możliwe jest jednak uzyskanie większego zysku na kapitale. Szczegółowe warunki tego typu ubezpieczenia mogą być różne, zależnie od konkretnych TU. Polisa posagowa nie musi być droga! Jeśli jednak zamierzamy w krótszej perspektywie zgromadzić większe środki, trzeba liczyć się z wyższą składką.
Chcesz ubezpieczyć nie tylko swoje dziecko? Sprawdź nasz artykuł o tym, ile kosztuje rodzinne ubezpieczenie na życie.
Polisa dla dziecka to także solidne NNW
Podstawowym produktem ubezpieczeniowym oferowanym z myślą o bezpieczeństwie dzieci są polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Najczęściej dokonujemy ich zakupu za pośrednictwem szkół, gdzie przybierają postać ubezpieczeń grupowych, dostosowanych cenowo do możliwości możliwie szerokiego grona odbiorców. Ponieważ ubezpieczenia osobowe można zwielokrotniać, zakup takiej polisy nie stanowi przeszkody dla indywidualnego wyboru lepszej oferty; rozszerzenia ochrony oraz uzyskania wyższej sumy ubezpieczenia.
Możemy także wybrać takie rozszerzenie posiadając polisę rodzinną. Z myślą o przyszłości swojej pociechy warto więc rozważyć wykupienie ubezpieczenia posagowego. Jest to polisa dla dziecka łącząca cel ochronny (także NNW w umowie dodatkowej) i oszczędnościowy — wpłacana przez nas składka może być przeznaczana przez TU na inwestycje, co pozwoli nam uzyskać wyższą kwotę końcową. Pieniądze zostaną wypłacone w momencie, gdy dziecko przekroczy 18 rok życia lub wyższy określony w umowie. Może otrzymać także wsparcie w razie naszej przedwczesnej śmierci czy z powodu wypadku w szkole lub poza nią.
Jak zapewnić dziecku pieniądze na start w dorosłość?
Najbardziej pesymistycznym scenariuszem jest oczywiście przedwczesna śmierć rodzica. Dlatego podstawowym zabezpieczeniem będzie polisa na życie z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia, pozwalająca na zaspokojenie podstawowych potrzeb, związanych np. z kontynuowaniem nauki. Warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o odpowiednim rozwiązaniu pozwalającym po prostu na łatwiejsze rozpoczęcie przez naszą pociechę samodzielnego życia. Im jesteśmy młodsi, tym składka ubezpieczeniowa będzie też niższa.
Najprostszym rozwiązaniem wydawała się do niedawna zwykła lokata oszczędnościowa. Wpłacaliśmy na nią środki w miarę bieżących możliwości, a minimalny możliwy na niej zysk redukował problem inflacji. Teraz czas przyjrzeć się więc alternatywie. Produkty ubezpieczeniowe cechuje bowiem kilka zalet. W momencie naszej śmierci, kiedy zaprzestaniemy zasilanie konta, TU może wziąć na siebie dopłacenie reszty składek. Bank tego nie zrobi na pewno.
W ubezpieczeniu na życie zysk często jest z góry ustalony, choć udział w zysku z TU jest coraz częstszą sytuacją, a w dodatku wyłączeni jesteśmy z podatku od zysków kapitałowych. Dlatego popularnym rozwiązaniem staje się właśnie polisa posagowa.
Sprawdź też, na czym polega ubezpieczenie dożywotnie, by nie martwić się o bezpieczeństwo bliskich.